De ziua de naştere a Părintelui Justin

Video source missing

Astăzi Părintele Stareţ Justin ar fi împlinit 95 de ani. După un lung şir de împreună-bucurii de ziua prăznuirii Sfîntului Sfinţitului Mucenic Haralambie, Părintele Justin ne ridică la a trăi totodată durerea despărţirii de cei iubiţi şi bucuria comuniunii nemijlocite întru Duhul Sfînt cu sfinţii şi plăcuţii lui Dumnezeu.

Părinte sfinte, pomeneşte-ne întru Împărăţia cea de sus, unde nu este durere, nici întristare, nici suspin, dimpreună cu Sfîntul Haralambie, cu Prea-cuviosul Părinte Ioanichie şi cu toţi Sfinţii! Nu ne lăsa pe noi sărmani, ci pururea mijloceşte mîntuirea sufletelor noastre înaintea dumnezeiescului tron al Prea-sfintei Treimi, unde neîncetat te rogi pentru fiii tăi şi pentru toată lumea! Veghează, părinte, asupra dragostei dintre oameni şi asupra fiilor tăi, să-ţi păstreze curate şi neştirbite sfintele tale învăţături! De ziua ta, părinte, îţi dorim o Românie adumbrită de Duhul cel Sfînt, aşa cum ţi-ai dorit! Pomeneşte, Doamne, Dumnezeule, întru Împărăţia Ta, pe bunul nostru duhovnic şi stareţ, Părintele Justin!

Înregistrarea de mai sus a fost făcută în biserica Mănăstirii Petru Vodă, în dimineaţa zilei de 10 Februarie 2013. Scurt polyhronion (“la mulţi ani”) cîntat de grupul Byzantion din Iaşi.

Cîteva filmări şi imagini de acum un an:

Parintele Justin de ziua lui 10 feb 2012 - Petru Voda - Foto Roncea Ro

Parintele Justin de Ziua lui la 94 de ani in chilia de la Petru Voda - foto Cristina Nichitus Roncea

 

Parintele Justin Parvu binecuvanteaza oamenii veniti la Manastir

Parintele Justin Marturisitorul - Album foto de Cristina Nichitu