Programul sfintelor slujbe în Săptămîna Patimilor şi în Săptămîna Luminată

În toată Biserica Ortodoxă programul sfintelor slujbe în Săptămîna Patimilor şi în Săptămîna Luminată este unul special, unic, potrivit măreţiei şi unicităţii acestor sfinte zile. În Mănăstirea Petru Vodă, programul slujbelor Bisericii este următorul:

În Sfînta şi Marea Săptămînă a Patimilor:

În Duminica Floriilor, seara, la ora 19: Privegherea Sfintei şi Marii Luni (Miezonoptica, Utrenia şi Ceasul 1).

De Luni pînă Miercuri inclusiv:

Orele 8-14: Ceasurile 3, 6 şi 9, Obedniţa şi Vecernia împreună cu Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor mai-nainte sfinţite. La Ceasuri şi la Vecernie se face citirea integrală a celor patru Sfinte Evanghelii, împărţite egal pentru aceste prime zile ale Săptămînii Patimilor.

Ora 16: Pavecerniţa

Ora 19: Denia (Privegherea)

Miercuri dimineaţa, la ora 7, se face slujba Sfîntului Maslu

Sfînta şi Marea Joi:

Ora 8: Ceasurile 3, 6, 9 şi Obedniţa

Ora 12: Sfînta şi Dumnezeiasca spălare a picioarelor

Ora 13: Vecernia şi Sfînta Liturghie a Sfîntului Vasilie cel Mare

Ora 16: Pavecerniţa

Ora 19: Slujba Sfintelor Patimi ale Domnului nostru Iisus Hristos

Sfînta şi Marea Vineri:

Ora 8: Ceasurile Împărăteşti

Ora 14: Vecernia

Ora 19: Slujba Prohodului Domnului

Sfînta şi Marea Sîmbătă:

Ora 8: Ceasurile şi Obedniţa

Ora 13: Vecernia şi Sfînta Liturghie a Sfîntului Vasilie cel Mare

Ora 22: Citirea Faptelor Apostolilor

*

Săptămîna luminată

Duminica Sfintei Învieri:

Ora 0: Slujba Învierii Domnului şi Mîntuitorului nostru Iisus Hristos – Utrenia, Ceasul 1 al Sfintelor Paşti şi Sfînta Liturghie a Sfîntului Ioan Gură de Aur (după terminarea Liturghiei, la ora 5 dimineaţa, agapă frăţească)

Ora 14: Ceasurile 3, 6 şi 9 ale Sfintelor Paşti, Vecernia Iubirii şi Pavecerniţa pascală

Ora 19: Miezonoptica pascală, Utrenia şi Ceasul 1 al Sfintelor Paşti

De Luni pînă Sîmbătă în Săptămîna luminată:

Ora 8: Ceasurile 3 şi 6 ale Sfintelor Paşti şi Acatistul Învierii

Ora 9: Sfînta Liturghie a Sfîntului Ioan Gură de Aur

Ora 16: Ceasul 9 pascal, Vecernia şi Pavecerniţa pascală

Ora 19: Miezonoptica pascală, Utrenia şi Ceasul 1 al Sfintelor Paşti

*

Precizare importantă:

Mănăstirea noastră rămîne pe ora de iarnă în această perioadă, după tipicul monahal. Pentru aceea, pentru a afla ora slujbelor noastre după ora de vară a României, pelerinii şi vizitatorii mănăstirii noastre sînt rugaţi să adauge o oră la cele anunţate mai sus.