Lucica Popşor: De ce ne urăsc?

Video source missing

Născută la 13 Noiembrie 1920, a fost una dintre cele mai spirituale prezenţe ale tinerelor legionare. A fost arestată prima dată în februarie 1939 şi întemniţată fără condamnare în lagărul de la Sadaclia, din sudul Basarabiei, de unde a fost eliberată împreună cu celelalte femei la scurtă vreme după cotropirea Basarabiei de către sovietici în iubie 1940. După venirea hoardelor comuniste, a făcut 14 ani de închisoare politică, între 1948-1962, trecînd prin puşcăriile Mislea, Jilava, Dumbrăveni şi Tîrgşor. După eliberare a fost unul din stîlpii de viaţă şi mărturisire creştină, pînă la săvîrşirea sa din 13 iulie 2010. Împreună cu soţul său, Alexandru Popşor, s-a numărat printre cei mai apropiaţi prieteni ai Părintelui Justin Pârvu.

Înregistrarea video este din 21 aprilie 2005. Deşi calitatea video lasă mult de dorit, este importantă mărturisirea sa privitoare la ura ce se revarsă şi astăzi asupra a tot ce este autentic românesc.