Crucii Tale, ne închinăm, Hristoase!

Învierea lui Hristos văzând, să ne închinăm Sfântului Domnului Iisus, Unuia celui fără de păcat. Crucii Tale ne închinăm Hristoase si Sfântă Învierea Ta o lăudăm si slăvim; că Tu eşti Dumnezeul nostru, afară de Tine pe altul nu ştim, numele Tău numim. Veniţi toţi credincioşii să ne închinăm Sfintei Învierii lui Hristos; că iată a venit prin cruce bucurie la toată lumea. Totdeauna binecuvântând pe Domnul, lăudăm Învierea Lui; că răstignire răbdând pentru noi, cu moartea pe moarte a stricat.

*

Cruce-de-procesiune.s11.Byzanţ.azi-la-Metropolitan-Museum-din-New-York

Cruce de procesiune, din secolul XI, din Imperiul Roman de Răsărit (Byzantin). Astăzi se află la Metropolitan Museum din New York

*

Irmosul în loc de axion, la Înălţarea Sfintei Cruci, compus de Radul Protopsaltul curţii domneşti a Sf. Constantin Brîncoveanu: