Irmos calofonic: Adormit-a ca un leu

Video source missing

Cîntarea de faţă a fost compusă de Nikifor Cantuniaris (+1820) în anii în care conducea şcoala domnească de muzică psaltică din Iaşi. Ea se păstrează într-un singur manuscris cunoscut, aflat azi la m-rea Vatopedi (Athos). Cîntarea este interpretată de d-l prof. Iorgos Constantinu (Γιωργος Κωνσταντινου) din Athena, în semn de omagiu adus Părintelui Justin Pârvu la Masterclassul de Cînt Bizantin din Iaşi, iulie 2013.

“Căzînd, a adormit ca un leu şi ca un pui de leu; cine-l va ridica pe El?” (Facere 49:9) – prorocie mesianică a Patriarhului Iacov.

Părintele Justin Pârvu a finanţat cursurile de masterat susţinute de Iorgos Constantinu la Conservatorul din Iaşi în anii 2011 – 2013 şi toate ediţiile Masterclassului de Cînt Bizantin dintre anii 2008-2012, pentru a încuraja renaşterea unei tradiţii la care românii au avut o foarte puternică contribuţie de-a lungul veacurilor.