Părintele Justin – precizare editorială

S-au scris multe cărţi despre Părintele Justin. Zeci. În toate limbile şi pe toate saiturile au apărut interviuri, mărturii, imnografie şi publicaţii despre Părintele. Cu toată bunăvoinţa, este aproape imposibil să ţinem evidenţa lor.

Cărţi aprobate de părintele Justin personal sunt:

1 Revista Mănăstirii Petru Vodă – Glasul Monahilor (numerele dintre anii 2003-2005); cărţile de interviuri aparţinînd autorilor Graţia Lungu Constantinescu; Adrian Aluigheorghe; Florin Stuparu şi Cristina Nichituş, ediţiile publicate de aceştia în timpul vieţii Părintelui, între 2003-2010.

2 Cărţile editate de Mănăstirea Petru Vodă prin editorii mandataţi de Părintele Justin Pârvu – monahul Filotheu şi maica Neonila: Acatistul Cuviosului Părinte Justin (publicat în iulie 2013), Cuviosul Justin în propriile cuvinte (publicat în 2014), Cugetări duhovniceşti volumele I, II şi III (publicat în 2013-2014), şi Viaţa Cuviosului Părinte Justin Pârvu vol. 1 (1919-1964) (publicat în 2016).

3 Interviurile sale revizuite de el personal în diferite reviste (Credinţa ortodoxă, Monitorul de Neamţ, Formula As, etc) precum şi în revista Atitudini – Mănăstirea Paltin, numerele dinainte de mutarea sa la Domnul, adică din perioada septembrie 2008 – mai 2013.

Celelalte zeci de cărţi despre părintele Justin scrise de orice alţi autori, în limbile română, engleză, franceză, germană, greacă, rusă etc, inclusiv lucrările de analiză istorică sau de licenţă teologică apărute recent pe subiect, reprezintă exclusiv opinia autorilor respectivi.

Saituri şi canale video despre Părintele Justin sunt foarte multe, administrate de diverse persoane şi organizaţii, benigne sau maligne. Saiturile oficiale al Mănăstirii Petru Vodă sunt doar acestea:

https://manastirea.petru-voda.ro/

http://facebook.com/ManastireaPetruVoda.1991

https://www.youtube.com/c/M%C4%83n%C4%83stireaPetruVod%C4%83NT/videos

Interviurile video şi predicile necenzurate ale Părintelui Justin, care conţin în mod clar şi detaliat învăţăturile lui de credinţă, se găsesc la saitul său oficial https://www.youtube.com/channel/UC7e9i2cV10pH0YlqLI0krLg

Editura Mănăstirii Petru Vodă îi poartă numele. Edituri precum Fundaţia Justin Pârvu, Scara, Egumeniţa, şamd., sunt edituri independente.

Cărţi care NU aparţin Mănăstirii Petru Vodă, deşi aşa scrie pe copertă, sunt: Interviuri cu Părintele Justin (carte nesemnată), Mărturisitorul de care vă temeţi” – de Sergiu Ciocârlan,  “Viaţa Cuviosului Părinte Justin Pârvu” Vol. II – de Pr. Vasile Păvăleanu, Părintele Justin Pârvu, o viață de dragoste jertfelnică” – de Mănăstirea Paltin