O mare biruinţă a Duhului Sfînt: biserica din cimitirul Săpânţei rămâne ortodoxă!

După 25 de ani de procese, care au însumat mai mult de 800  de înfăţişări înaintea tribunalelor din ţară, comunitatea ortodoxă din Săpânţa (Maramureş) dă astăzi slavă lui Dumnezeu: Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a hotărît, definitiv şi irevocabil ca biserica ortodoxă din cimitirul săpânţean să rămînă ortodoxă.

biserica-in-constructie-la-cimitirul-vesel-sapanta_fad00e19c2cde2

24 de familii greco-catolice, care au deja un lăcaş de cult în satul Săpânţa, au vrut să smulgă biserica din celebrul cimitir “vesel” celor mai mult de 1200 de familii ortodoxe. Toată nesimţirea uniată se bazează pe un singur fapt abominabil: distrugerea cu bună ştiinţă a tuturor documentelor care ar fi atestat existenţa vreunei biserici ortodoxe în Transilvania înainte de anul 1700.

Uniaţii de azi au mers cu tupeul pînă la a revendica acum cîţiva ani chiar şi celebra biserică din Densuş, construită în secolul XIII (13, da!) din piatra Sarmisegetuzei romane.

Maramureşenii pot astăzi să laude pe Domnul puterilor pentru această biruinţă, împreună cu moşii şi strămoşii care au luptat şi s-au jertfit pentru păstrarea credinţei curate, ortodoxe.

Cimitirul Vesel si Manastirea Sapanta - Peri de Cristina Nichitus Roncea

Cimitirul Vesel si Manastirea Sapanta – Peri de Cristina Nichitus Roncea

Numărul dosarului: 4355/100/2009*

Numărul vechi al dosarului:

Data formării dosarului la ÎCCJ: 11.05.2015

Data inițială a dosarului: 09.04.2009

Materia juridică din care face parte obiectul dosarului: Civil

Secție: Secţia I civilă

Obiectul dosarului: revendicare imobiliară

Obiectele secundare ale dosarului: evacuare, rectificare carte funciară

Stadiul procesual: Recurs

Stadiul procesual combinat: -Părțile din dosar:

• PAROHIA ROMÂNĂ UNITĂ CU ROMA GRECO-CATOLICĂ SĂPÂNŢA – Recurent (Reclamant)
  • PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ SĂPÂNŢA – Intimat (Pârât)
  • EPISCOPIA ORTODOXĂ A MARAMUREŞULUI ŞI SĂTMARULUI – Intimat (Pârât)
  • STATUL ROMÂN PRIN MINISTERUL FINANŢELOR PUBLICE – Intimat (Pârât)
  • ADMINISTRAŢIA JUDEŢEANĂ A FINANŢELOR PUBLICE MARAMUREŞ PENTRU DIRECŢIA GENERALĂ A FINANŢELOR PUBLICE MARAMUREŞ – Intimat (Pârât)
  • MINISTERUL CULTURII – Intimat (Intervenient)
  • SECRETARIATUL DE STAT PENTRU CULTE – Intimat (Intervenient)

Ședințe de judecată:

Dată de ședință Ora de începere a ședinței
10.06.2015 9:00
  • Complet de judecată: Completul nr. 3
  • Numărul documentului de soluționare: 1553/2015
  • Data documentului de soluționare: 10.06.2015
  • Tipul documentului de soluționare: Hotarâre
  • Soluție: Respingere recurs – Nefondat
  • Detalii soluţie: Decizia nr.1553: Respinge, ca nefondat, recursul declarat de reclamanta Parohia Română Unită cu Roma Greco-Catolică Săpânţa împotriva deciziei nr. 440/A/2011 din 11 martie 2015 a Curţii de Apel Cluj – Secţia I civilă. Irevocabilă.